1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (No Ratings Yet)
Loading...

تاثیر مد غربی بر دکوراسیون مدرن

تأثیر دنیای مد خیلی بیشتر از لباس‌هایی است که در خیابان‌ها و تن مردم می‌بینیم. صنعت مد از رنگ‌ها و الگوها تا فرهنگ و نحوه زندگی مردم را پوشش می‌دهد و در این میان‌بر دکوراسیون داخلی هم اثری غیرقابل انکار می‌گذارد. همان‌طور که در بخش اول این مقاله درباره تأثیرات متقابل مد و دکوراسیون داخلی بر روی هم در کشورهای شرقی صحبت کردیم، در این مقاله نیز به تأثیر سبک‌های مختلفی که در صنعت مد غرب جریان پیدا کرده و وارد دکوراسیون خانه‌ها شده است صحبت می‌کنیم.
امروزه دکوراسیون داخلی و مد دوش‌به‌دوش هم جلو می‌روند تا سبک‌هایی جدید، متفاوت و جذاب را ایجاد کنند که در هر دو صنعت کاربرد دارد. برای مثال در بهار ۲۰۱۶ یکی از جریان‌های بسیار محبوب در صنعت مد استفاده از رنگ صورتی گچی و لباس‌هایی مینی مال، ساده و تا جای ممکن تک رنگ و یا استفاده از تونالیته‌های نزدیک به صورتی گچی بود. این جریان خیلی زود در دکوراسیون داخلی نیز محبوب شد و شاهد طراحی‌های داخلی خانه‌هایی به این سبک در کشورهای غربی بودیم.
در ادامه چند جریان قوی و محبوب در غرب را بررسی می‌کنیم که مستقیماً از دنیای مد بر طراحی داخلی خانه‌ها و ساختمان‌ها تأثیر گذاشته است.
تاثیر مد بر دکوراسیون

ترکیب تیره‌ی آبی و زرد:

یکی از جریان‌هایی که حس ثروت و قدرت را القا می‌کند و در پاییز ۲۰۱۶ توجه زیادی را در شوهای لباس به خود جذب کرد ترکیب تیره‌ی دو رنگ آبی و زرد بود. این ترکیب که در قدیم نیز استفاده‌ی فراوانی داشته این روزها دوباره بر خورده و به جریان درآمده.
تاثیر مد بر دکوراسیون
اما ترکیبی چنین زیبا تنها در صنعت مد باقی نماند و در مدت زمانی کوتاه به یکی از جریان‌های محبوب در دکوراسیون داخلی تبدیل شد. دو رنگ سرد و گرم در کنار هم تضادی زیبا ایجاد می‌کنند که در هر جایی چشم‌ها را متوجه خود می‌کند.
تاثیر مد بر دکوراسیون

بخوانیم  راز داشتن چشمانی درشت تر

گل‌های بهاری:

پارچه‌های گل‌دار چند سالی است که دوباره پراستفاده شده‌اند و انواع مختلف آن‌ها در بازار‌های غربی تولید می‌شود. شاید Topshop یکی از پیشروترین برندهای لباس در استفاده از پارچه‌های گل‌دار و طرح گل‌های ریز و درشت در پوشاک زنانه و حتی مردانه باشد.
تاثیر مد بر دکوراسیون
اما این گل‌های بهاری ریز و درشت که حسی از تازگی و سرزندگی را به بیننده القا می‌کنند خیلی زود در دکورهای خانه نیز مورد استفاده قرار گرفت. طرح‌های گل‌دار بر روی کاغذدیواری‌ها و یا پارچه‌های روکش مبل گل‌دار محبوبیتی ویژه در میان غربیان پیرو مد پیدا کرد.

تاثیر مد بر دکوراسیون
تاثیر مد بر دکوراسیون

 اشکال هندسی:

شاید یکی از مدرن‌ترین انواع سبک‌هایی که در غرب جریان یافت استفاده از انواع اشکال هندسی و خطوط شکسته در صنعت مد باشد. خیلی زود شاهد این خطوط کج‌ومعوج در دکوراسیون داخلی خانه‌های مدرن غربی بودیم. این اشکال هندسی که به‌خصوص در رنگ‌هایی تند و مشهود استفاده می‌شوند حسی از نوگرایی و دنیای صنعتی را برای بیننده القا می‌کنند.
تاثیر مد بر دکوراسیون
در دکوراسیون داخلی اشکال هندسی نه‌تنها بر روی دیوارها و روکش‌ها بلکه در ساخت اشکال متفاوت مبلمان و وسایل خانه نیز تأثیر گذاشتند.
تاثیر مد بر دکوراسیون

تاثیر مد بر دکوراسیون

راه‌راه محبوب و همیشگی:

سبک راه‌راه سال‌هاست که در جریان است و به نظر می‌آید هیچ‌گاه هم از مد نمی‌افتد! مدت زمان طولانی‌ای که این سبک در جریان بوده باعث شده که به‌طور گسترده شاهد تأثیرات آن در مد و دکوراسیون داخلی شده باشیم.
تاثیر مد بر دکوراسیون
لباس‌ها، کیف و کفش و انواع پوشاک در هر فصلی با راه‌راه‌های مختلف طراحی می‌شوند شاید راه‌راه سفید و سیاه یکی از محبوب‌ترین ترکیب رنگی در این سبک است که نه‌تنها در صنعت مد بلکه در طراحی داخلی نیز بسیار کارآمد است. این دو رنگ متضاد می‌توانند با بسیاری از رنگ‌ها و سبک‌ها هماهنگ شوند و ترکیب‌های جذابی را ایجاد کنند که با سلیقه و روحیه فردی نیز هماهنگ باشند.

بخوانیم  7 راه کار که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید

تاثیر مد بر دکوراسیون

تاثیر مد بر دکوراسیون

طرح‌های گرافیکی:

شاید گرافیک یکی از سریع‌الرشدترین هنرهای دوره‌ی مدرن باشد. تأثیر گرافیک در انواع صنعت‌ها مستقیم دیده می‌شود از طراحی سایت و تبلیغات تا گرافیک محیطی و شهری و درنهایت تأثیر زیبای آن بر صنعت مد و همچنین معماری و طراحی داخلی.
تاثیر مد بر دکوراسیون
انواع سبک‌های گرافیکی در طراحی پوشاک و همچنین وسایل خانه استفاده می‌گردد.گرافیک سبکی نوین و متفاوت را با طرفداران مختص به خود در هنر مد و دکوراسیون داخلی به وجود آورده است.
تاثیر مد بر دکوراسیون

تاثیر مد بر دکوراسیون

پاپ آرت:

Pop-Art عبارت اختصاری برای Popular art یا همان هنر محبوب و عمومی است. دیگر معنای پاپ آرت ضربه (Punch) است با این مفهوم که موجب ایجاد شک در افراد می‌شود. پس هنر پاپ آرت می‌تواند شامل رنگ‌های تند و براق یا هر نوع طراحی که چشمگیر و جدید باشد است. استفاده از رنگ‌های مختلف یا عکس‌های چاپی مختلف بر روی لباس‌ها و یا در دکوراسیون داخلی موجب ایجاد چنین سبکی می‌شود.

تاثیر مد بر دکوراسیون

تاثیر مد بر دکوراسیون

غریزه حیوانی:

یکی از سبک‌هایی که از قدیم تابه‌حال در جریان است استفاده از عناصری چون پوست حیوانات یا ایجاد انواع پارچه‌ها و مواد مختلف است که ایده اولیه خود را از حیوانات وام گرفته‌اند. برای مثال پارچه‌های طرح پوست پلنگ و یا شال‌های گرمی که از الیاف مصنوعی و مشابه پوست روباه یا … ایجاد شده‌اند در صنعت مد از دیرباز بسیار پرطرفدار هستند.
تاثیر مد بر دکوراسیون
علاقه به انواع طرح‌هایی که مربوط به حیوانات می‌شود یکی از قدیمی‌ترین جریان‌ها در صنعت مد است. حتی شاید قبل از اینکه چیزی به اسم مد وجود داشته باشد مردم از پوست حیوانات برای گرم نگاه‌داشتن خود استفاده می‌کردند بعدها از پوست حیوانات به‌عنوان چیزی شیک و نشانگر تمکن اشخاص استفاده شد. با جریان‌های بسیار زیادی که بر ضد این علایق به وجود آمد اما همچنان بسیاری به این نوع پوشاک علاقه‌ی خاصی دارند.
تاثیر مد بر دکوراسیون
امروزه انواع مصنوعی پوست‌های حیوانات در بازار وجود دارند که از آسیب رسیدن به حیوانات جلوگیری می‌کند. اما تأثیری که چنین علاقه‌ای بر دکوراسیون داخلی گذاشته است غیرقابل انکار است. برای مثال قالی‌هایی که به شکل پوست حیواناتی چون خرس یا گاو و یا … درست می‌شوند و یا سرهای خشک شده و مصنوعی حیوانات که به دیوارها متصل می‌شوند و حتی روکش‌ مبلمانی که به شکل پوست پلنگ هستند، همه در نوعی از دکوراسیون داخلی که از عناصر طبیعی و حیوانی بهره برده است قابل مشاهده هستند.

بخوانیم  به سبک ژاپاندی جدیدترین سبک دکوراسیون سلام کنید!

تاثیر مد بر دکوراسیونمنبع: خوگر

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *