1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (No Ratings Yet)
Loading...

اصطلاحات کاربردی در انتخاب ساعت مچی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

همه ما می‌دانیم که یک ساعت مچی خوب می‌تواند به تیپ ما جذابیت بدهد. اما درک مکانیسم کاری آن، اینکه چه سیستمی به درد چه‌کاری می‌خورد و چه ویژگی‌هایی ارزش پول خرج کردن را دارد، کار آسانی نیست. پس ما از تعدادی متخصص معتبر ساعت مچی درخواست کردیم تا در تهیه لیستی از اصطلاحاتی که هنگام خرید ساعت مچی باید بدانیم (و دوستان خود را تحت تأثیر قرار دهیم)، به ما کمک کنند.

اصطلاحات ساعت

اصطلاحات کلیدی ساعت مچی که باید بدانید

اتوماتیک

محدثه فاضل، خریدار ساعت مچی لوکس در گالری «د واچ»، می‌گوید: «اتوماتیک اصطلاحی است که برای توصیف ساعت مچی مکانیکی به کار برده می‌شود. این ساعت‌ها با حرکت دست یا کوک کنار آن کار می‌کنند. نیروی لازم برای کار کردن ساعت به‌وسیله فنر اصلی ساعت (ر.ک. چرخ‌دنگ) تولید می‌شود که به‌وسیله روتوری (ر.ک. روتور) کار می‌کند که در واکنش به حرکت دست می‌چرخد. ساعت اتوماتیکی که به دست بسته نشود، بالاخره نیروی خود را از دست می‌دهد و برای اینکه مجدداً به کار بیفتد باید به دست بسته شود. ساعت‌های اتوماتیک معمولاً بهترین ساخت را دارند – مکانیک آن‌ها به گونه‌ای است که مدت‌های طولانی کار می‌کنند (البته اگر شما تنبل نباشید) و به همین دلیل معمولاً از ساعت‌های مچی معمولی گران‌قیمت‌تر هستند.»

بازل

سیمون اسپیتری، خریدار اکسسوری در مستر پاتر، می‌گوید: «بازل، حلقه‌ای است که روی قاب ساعت قرار می‌گیرد و شیشه یا کریستال را در جای خود نگه می‌دارد. بازل­‌های متحرک، کاربردهای دیگری چون نشان دادن زمان سپری شده را دارند و معمولاً بخش‌های زمانی روی آن‌ها مشخص شده است.»

کرونوگراف (زمان‌سنج)

همان کرونومتر (وقت‌نگه‌دار) است که عقربه ثانیه‌شمار مستقلی دارد و با دو دکمه که در دو طرف کوک ساعت قرار دارند، حرکت کرده و متوقف می‌شود. کرونوگراف برای مقایسه زمان پایه و ثبت دائمی یافته‌های کاربر ساخته شده است – چیزی که قبل از اختراع کرونومتر الکترونیک برای گرفتن زمان مسابقات اسب‌سواری و هدایت آتش توپخانه از آن استفاده می‌شد.

شمارنده

نیل والر، یکی از بنیان‌گذاران برند بریتانیایی شور پراجکتس، می‌گوید: «شمارنده، صفحه و بخش ضروری ساعت مچی است. اولین بار در قرن هفدهم میلادی، اعداد روی صفحه شمارنده حک شدند. اما امروزه شمارنده ۱ تا ۱۲ به حدی شناخته شده است که معمولاً اعداد حذف می‌شوند و تنها نشانه‌هایی شبیه به هم روی شمارنده قرار می‌گیرد.»

 

چرخ‌دنگ

تری مارکهام، خریدار ارشد WatchShop.com، می‌گوید: «چرخ‌دنگ، قلب تپنده ساعت مچی مکانیکی است. مکانیسمی است که حرکت فنر اصلی (نوار فلزی مارپیچ درون ساعت) را کنترل می‌کند و امکان حفظ زمان را به ساعت می‌دهد.»

بخوانیم  ۷ علت که یوگا به کاهش وزن کمک می‌کند

عقربه فلای‌بک (جهش به عقب)

فاضل می‌گوید: «اولین بار برای خلبان جهت نگه‌داشتن زمان اختراع شد. این عقربه ثانیه‌شمار یک کرونوگراف مرکزی است که با فشار دادن دکمه کرونوگراف دوم دوباره روی عدد صفر بازمی‌گردد و مجدداً شروع به کار می‌کند. خوشبختانه اکثر ما برای گذران زندگی آتش مرگ بر سر مردم نمی‌باریم اما عقربه فلای‌بک، حس نوستالژیکی به ساعت‌های خلبانی کلاسیک برندهایی چون زنیت و بل‌اندراس می‌دهد.»

واشر

فاضل می‌گوید: «واشر، درزگیری مکانیکی است که اجزای ساعت را در کنار هم نگه می‌دارد و معمولاً شمارنده و پشت قاب را به هم محکم می‌کند. بااینکه واشر جزء کوچک و بی‌اهمیتی به نظر می‌رسد اما جزء تعیین‌کننده ساعت مچی است انواع ضخیم و بزرگ آن معمولاً در ساعت‌های بزرگ استفاده می‌شوند و می‌توان انواع دیگری به جنس لاستیکی یا اندازه‌های نازک‌تر و مرغوب‌تر در بازار پیدا کرد.»

دریچه آزادسازی هلیوم

اسپیتری می‌گوید: «باوجوداینکه این دریچه فقط موضوع صحبت رانندگان است اما ویژگی جالبی است. سابقاً کاربرد دریچه آزادسازی هلیوم، واکنش نشان دادن به تنظیم فشار هوا در غواصی است که هلیوم محصورشده‌ای را که موجب آسیب رسیدن به ساعت می‌شود یا با فشار شیشه با کریستال صفحه آن را از جا بیرون می‌آورد، آزاد می‌کند. این دریچه‌ها برای اولین بار در ساعت‌های مکانیکی غواصی که ویژگی مقاومت در برابر آب/فشار بیشتر از ۳۰۰ متر (۱۰۰۰ فوت) داشتند، به کار برده شد.»

 

اینکابلاک

مارکهام می‌گوید: «قدمت این قطعه به سال ۱۹۳۴ برمی‌گردد و برای چرخ تعادل فنری طراحی شده که از آسیب ناشی از ضربه جلوگیری می‌کند.

جواهر

مارکهام می‌گوید: «جواهر به‌جای بلبرینگ استفاده می‌شود. این جواهرها، سنگ‌های مصنوعی برای حرکت دادن قطعات هستند و دوام کمی دارند.»

انرژی جنبشی

انرژی جنبشی به تکنولوژی نسبتاً جدیدی اشاره دارد که به حرکت اتوماتیک کوارتز معروف است. این انرژی جنبشی که سردمدار آن برند ژاپنی سیکو در اواخر دهه ۸۰ بود، حرکت خودکار دارند و به‌جای باتری از مکانیسم حفظ زمان کوارتز استفاده می‌کنند.

نمایشگر کریستال مایع (آل.سی.دی.)

اسپیتری می‌گوید: «ساعت‌های آل.سی.دی.، ساعت‌های دیجیتالی هستند که برای نشان دادن زمان از «نمایشگر کریستال مایع» استفاده می‌کنند. نمایش زمان در این نوع ساعت‌ها به‌صورت اعداد سیاه روی زمینه خاکستری یا اعداد خاکستری روی زمینه سیاه است. نمایشگرهای آل.سی.دی. دارای دو ورقه پولازیره هستند که محلول کریستال مایع در بین آن‌ها قرار دارد. به دلیل اینکه نمایشگر کریستال مایع به‌جای تولید و بازتاب نور خودش با تغییر نوری که از سطح آن بازتاب پیدا می‌کند کار می‌کند، در مصرف بهینه انرژی بسیار مؤثر است. ساعت آل.سی.دی. می‌تواند با یک باتری کوچک به مدت یک سال یا بیشتر کار کند.»

بخوانیم  ماسک های موثر در درمان شوره ی سر

 

حرکت مکانیکی

اسپیتری می‌گوید: «حرکت مکانیکی برخلاف حرکت‌های کوارتز به‌جای باتری از انرژی فنر اصلی استفاده می‌کند. این فنر، انرژی را ذخیره می‌کند و از طریق مجموعه‌ای از چرخ‌دنده‌ها و فنرها که آزادسازی انرژی را تنظیم می‌کنند، انرژی را منتقل می‌کند. ساعت‌های مکانیکی در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی به دست آورده‌اند و علت اصلی آن سطح بالای مهارتی است که در ساخت آن به کار برده می‌شوند.»

بند ساعت ناتو

بند ساعتی است که از نایلون ساخته شده است. نایلون برای ساخت بند ساعت‌هایی به کار می‌رود که نه‌تنها بادوام بلکه مقرون‌به‌صرفه هم هستند.

صدف

صدف، مشخصه ثبت‌شده برند رولکس است که مجموعه برند ساعت‌هایی است که پوشش ضد آب دارند. مرسدس گلایتس در ۲۱ اکتبر سال ۱۹۲۷ هنگام شنا در کانال مانش، ساعت صدف رولکس را به دست داشت. او اولین زنی بود که از این کانال عبور کرد.

تقویم دائمی

ساعتی که دارای تقویم دائمی است بدون نیاز به تنظیم می‌تواند روز، ماه، تاریخ و در برخی موارد فاز ماه را هم نشان دهد، حتی در سال کبیسه. البته این سیستم تا سال ۲۱۰۰ تنظیم شده است.

حرکت کوارتز

والر می‌گوید: «حرکت کوارتز معمولاً دقیق‌تر از حرکت مکانیکی است. کوارتز حرکتی الکترونیکی است که با کریستال کوارتز ساخته می‌شود و وقتی جریان الکتریکی به آن منتقل شود کار می‌کند. برندهای روندای سوییس و میوتای ژاپن، نام‌های بزرگ این تکنولوژی در بازار جهانی هستند.»

روتر

فاضل می‌گوید: «روتور، قطعه‌ای است که در مکانیسم‌های اتوماتیک دیده می‌شود و با نوسان آزادانه به هر دو سمت، فنر اصلی را به کار می‌اندازد. بدون این قطعه، ساعت شما نمی‌تواند نیرو یا تکانش لازم را برای کار کردن به دست آورد.»

کریستال یاقوت کبود

والر می‌گوید: «ماده‌ای مصنوعی و ضد خش که شمارنده ساعت را پوشش می‌دهد و از صفحه آن محافظت می‌کند. کریستال یاقوت کبود، ماده‌ای سخت و مرغوب است که دو برابر سخت‌تر از شیشه استاندارد و تقریباً سختی آن به‌اندازه الماس است.»

تاکی‌متر

فاضل می‌گوید: «معیاری است که در برخی کرونوگراف­‌ها وجود دارد و معمولاً روی لبه ساعت چاپ یا روی بازل حک می‌شود. تاکی‌متر برای اندازه‌گیری سرعت متوسط مسافت معینی که طی شده استفاده می‌شود و بر اساس زمانی که طول می‌کشد با آن سرعت مسافت ۱ کیلومتر طی شود، واحد آن کیلومتر بر ساعت است. شاید اندازه‌گیری سرعت مهم‌ترین ویژگی ساعت نباشد اما نشان‌دهنده دقت در ساخت ساعت است – تاکی‌متر معمولاً بیش ازآنچه فکر کنید مفید است.»

بخوانیم  7 راز تقویت و مراقبت از ناخن های شکننده

بازل چرخشی تک جهتی

که به آن بازل ساعت غواصان هم می‌گویند، برخلاف بازل چرخشی دو جهتی که هم در جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخد و هم خلاف جهت آن‌ها، تنها می‌تواند به یک‌جهت بچرخد. بازل­‌های چرخشی تک جهتی، مکانیسمی ایمنی هستند و معمولاً در ساعت غواصان دیده می‌شوند که اگر به هر دلیل ضربه بر آن وارد شود، نتواند در جهت عقربه‌های ساعت بچرخد تا زمان گذشته از شیرجه را درست نشان ندهد.

لرزش

یک واحد اندازه‌گیری. اسپیتری می‌گوید: «فرکانس، سرعتی است که در آن ساعت تیک‌تاک می‌کند. این فرکانس با تعداد شبه نوساناتی که فنر تعادل در یک ساعت تولید می‌کند(یا لرزش در ساعت)، اندازه‌گیری می‌شود. این امر درنهایت دقت ساعت را تعیین می‌کند: هرچه فرکانس بالاتر باشد، احتمال بی‌نظمی‌ها را کاهش می‌دهد. تا دهه ۵۰، ساعت‌های مچی اکثراً در فرکانس ۱۸۰۰۰ لرزش در ساعت کار می‌کردند؛ بعداً فرکانس‌های بالاتر به کار گرفته شد تا درصد بی‌نظمی‌ها کاهش یابد. امروزه، بیشتر فرکانس ۲۸۸۰۰ لرزش در ساعت به کار برده می‌شود که استاندارد دقت خوبی دارد و مشکلات روانکاری کمتری نسبت به فرکانس‌های بالا مثل ۳۶۰۰۰ لرزش در ثانیه دارد.

ضد آب

والر می‌گوید: «ساعتی که ضد آب است می‌تواند به‌اندازه درجه‌بندی آن در برابر آب مقاومت کند. درجه‌بندی ضد آب کمی اغراق‌آمیز است. اگر ادعا شده باشد که ساعت تا ۳۰ متر ضد آب است، درواقع در برابر افتادن در آب مقاوم است. رایج‌ترین درجه‌بندی‌ها عبارت‌اند از: ATM 3 (30 متر)، ATM 5 (50 متر)، ATM 10 (100 متر). در ATM 3 (30 متر)، ساعت در برابر افتادن در آب مقاوم است اما نباید در آب غوطه‌ور شود. در ATM 5 (50 متر)، ساعت ضد آب است اما اگر می‌خواهید مدتی طولانی در آب بمانید بهتر است آن را از دست خود بیرون آورید. در ATM 10 (100 متر)، ساعت می‌تواند مدتی در آب دوام بیاورد – این ساعت برای انجام فعالیت‌هایی مثل غواصی سطحی مناسب است اما غواصی عمیق با آن توصیه نمی‌شود.»

تایمر قایق

مارکهام می‌گوید: «یک تایمر شمارش معکوس است که فواصلی تا ۱۵ دقیقه دارد و به قایق‌های معمولی و مسابقه امکان می‌دهد تا در زمان مناسب برای عبور از خط شروع به مکان موردنظر برسند.»

ساعت زولو

اصطلاح ارتشی برای ساعت گرینویچ (GTM).

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
اشتراک گذاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *