1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (No Ratings Yet)
Loading...

آیا ازدواج راه رستگاری همه است؟

آیا ازدواج راه رستگاری همه است؟

آیا افرادی هستند که رشد روانیشان با ازدواج بیشتر نشود؟

جامعه همچنان همه مردم را به سوی ازدواج برای کسب سعادت میرانَد. بسیاری از دختران برای فرار از فشار کار و حرفه ازدواج میکنند و دنبال کسی میگردند که از آنها مراقبت کند. اگر ازدواج را نهادی برای بهروزی آدمها بدانیم تنها چند ازدواج میتواند «تا دمِ مرگ» ادامه یابد.

ازدواج امروزی بالاتر از همه راهی برای رستگاری است، نه نهاد بهروزی و سعادت. اما مردم مدام از روانپزشکان، روانشناسان، مشاوران ازدواج و نظایر آنها می شنوند که تنها ازدواج های شاد و سعادتمند ازدواج های خوب هستند، یا اینکه ازدواج باید سعادت بار باشد.

اما در واقع هر راهی به سوی رستگاری از جهنم میگذرد. خوشبختی به مفهومی که امروزه به زوج های جوان ارائه میشود به حوزه بهروزی تعلق دارد نه رستگاری.

ازدواج بالاتر از همه نهادی متعالی است و به این علت است که آکنده از این همه فراز و نشیب است. ازدواج عبارت است از ایثارها، شادی ها و رنج ها. به عنوان مثال یکی از زوجین ممکن است به شدت با وجه دیوانه وار دیگری، یعنی آن بخش شخصیت همسرش که تابع تغییر و سازگاری نیست و عواقب عذاب آوری برای هر دوی آنها دارد برخورد کند. چنانچه ازدواج در این نقطه نخواهد از هم بگسلد، یکی از زوجین (معمولاً آنی که کمتر مشکل دارد) باید تسلیم شود. به عنوان مثال، چنانچه یکی از آنها از نظر عاطفی سرد باشد برای دیگری راهی نمی ماند جز اینکه همچنان احساسات عاشقانه اش را نشان دهد، حتی اگر همسرش به طرزی ضعیف و ناپسند به این احساسات او واکنش نشان دهد. بنابراین تمام این توصیه های با حسن نیت به زنان و مردان که «این کار فایده ای ندارد»، یا «تو نباید این وضع را تحمل کنی»، یا «مرد (یا زن) نباید بگذارد این اتفاق بیفتد»، غلط و زیان بارند.
ازدواج تنها در صورتی کار میکند که یکی از طرفین دقیقاً در برابر آنچه دیگری هرگز درخواست نمیکند گشوده باشد. تنها در صورت تحمل ناملایمات و از خودگذشتگی بسیار می توان خود، خدا و دنیا را شناخت. راه ازدواج نیز مثل هر راه رستگاری دیگری دشوار و دردناک است.

بخوانیم  شلوار جین نرم و راحت ! چگونه؟!

کتاب: تنها راه پایداری زندگی زناشویی
نویسنده: آدولف گوگنبال
مترجم: سیمین موحد
انتشارات: بنیاد فرهنگ زندگی

 

1+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar
اشتراک گذاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *