آوانگارد؛ سبک ساختارشکنان فشن

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

آوانگاردآوانگارد اصطلاحی فرانسوی که به زبان انگلیسی آمده و یک اصطلاح در اصل برای توصیف مهمترین بخش از ارتش در حال پیشروی است.

ولی در مد و فشن به معنای روشنفکرانه ، ساختار شکن ،جدید ، تازه ، تجربه نو و ابتکاری است. این واژه برای سرکش بودن در مد و شکستن قالبها و سنتها است و حتی ساختار شکنی در فشن محسوب میشود. در سال ۱۹۰۰۰ این وازه برای اولین بار بکار برده شد و در ابتدا به این سبک مفهوم زشت و لجام گسیخته و مبتذل را به خود گرفت . به تدریج این سبک جای خودش را بروی کت واک طراحان باز کرد و در ابتدای هر شو لباس شوک (Shock ) را از این سبک انتخاب میکردند تا همگان را متحیر کنند و متوجه نو بودن طرحای بعدی که خواهد آمد کنند.

تا اینکه طراحان اوانگاردی وارد بازار تجاری مد شدند که همه منتقدان و مشتریان خود را شگفت زده کردند وحالا هرکه از این جریان دور بود .نمیتوانست با طراحان پیشرو رقابت کند.

برخی از طراحان اوانگارد را نام میبرم البته هر روز به این طراحان پیشتاز افزوده میشودآوانگارد

  • تی یری موگله Thierry Mugler فرانسوی ۱۹۴۸
  • جان گالیانو John Galliano انگلیسی ۱۹۶۰
  • ژان پل گوتیه Jean Paul Gaultier فرانسوی ۱۹۵۲
  • گرث پو Gareth Pugh انگلیسی ۱۹۸۱
  • الکساندر مک کوئین Lee Alexander McQueen انگلیسی ۱۹۶۹-۲۰۱۰

سبک آوانگارد Avant Garde محبوب و باعث افتخارِ همه طراحان بزرگ است و برای اینکه نامشان را در زمره این سبک جای بدهند حاضرند خودشان را به آب و آتش بزنند .تا بتوانند حرفی برای گفتن داشته باشند … و اگر بخواهند بگویند طراح ِ فوق العاده ای هستیم میگویند من آوانگاردم….البته آوانگارد بودن به معنی رد ِ پیشینه ها نیست بلکه استفاده درست و به روزِ پیشینه ها در طرح های نوین ِ امروزی است ولی نگاه آوانگارد ها بیشتر به جلو است تا پشت سر… از پیشینه ها و گذشتگان برای حرکت بهره میبرند تا یک عامل نگهدارنده و فسیل شده ای که فقط به درد موزه ها میخورد… ترجیح میدهند آینده را گونه ای بسازند که باید نه آنگونه که در گذشته بوده …گذشته درسی است برای بهتر شدن نه یک عنصر بازدارنده و استاپر(Stopper)

در سبک آوانگار اینکه این طرح به چه دردی میخورد جمله بی معنائی است حتی برخی از دوستان !!!! تا چنین طراحی هائی میبینند میگویند اینها دیگه چیه ؟؟… که چی بشه ؟ به چه دردی میخوره ؟یه طرحی بزن که بتونی بپوشی … اینا رو نمیشه دوخت اینا الگو نداره … و غیره … من فکر میکنم همچین کسانی ترس بهشون غلبه کرده و چیزی جز تکرار رو نمیپسندند و اصلا لذت نو بودن و نو آوری رو تجربه نکرده اند.

اوانگارد به معنی غیر قابل پوشش نیست و نخواهد بود این رو همیشه بخاطر داشته باشید.گاهی اوقات طرح های تجاری (Commercial) نیز میتواند جزو طرح های آوانگارد قرار بگیرد منتها این طرح ها خیلی از همردیف های خود جلو تر هستند .

خب باز شدن راه فکر و نبوغ جز تمرین و آزمایش و ساخت راه دیگه ای نداره باید هر بازی با طرح و قدرت ساخت طرح رو دانشجو بتونه با دست خودش تجربه کنه باید برای نمایش هنرمندی و خلاقیت کاری رو انجام بدیم که قبلا انجام نشده و یا کاری که قبلا انجام شده رو به گونه ای دیگه امتحانش کرد.

نگاهی به چند نمونه آوانگاردیسم:

به عنوان نمونه تصاویر زیر از مجموعه Christian Dior Haute Spring 2004  که کارگردان هنری و شِف دزاینر(chef designer) معروف و آوانگارد دنیای مد John Galliano بروی آن کار کرده  مثال روشن و بارزی است که میتوان برای این هنرم ند خلاق  عنوان کرد. قبل تر گفتم که آوانگارد  میتواند ریشه ها و پیشینه ها را حفظ کند و با گامی بلند و قوی به سوی آینده پیش رود … گالیانو در این رابطه مثال زدنی است چرا که اکثر آثار وی همین  فاکتور ها را رعایت کرده در بهار سال ۲۰۰۴ برای مجموعه کریستین دیور از پیشینه تاریخی هنر مصر ایده گرفته و آن را به طرز عجیب و باور نکردنی  برای هنر فردا باز پروری کرده  … من تا کنون هنرمندی با چنین جسارت و فکر و اندیشه بین طراحان لباس ندیدم .گالیانو یکی از پیشتازترین ها بین همقطاران خودش است .او میتواند سرمشق  و نمونه خوبی باری همه  دانشجویان طراحی مد باشد.با وجود اینکه این طرح ها برای  ۸ سال پیش است ولی هنوز ساختار شکن – نو –  و شگفت انگیز است….  در تصاویر پائین تر آوانگاردیسم گالیانو را میبینیم که با هنر ژاپن توانسته مخلوطی از ذوقو هنر شرقی را وارد دنیای نو و تازه مد  غرب کند و هیچ لطمه ای که به هنر ژاپن نمیزند بلکه ان را بارزتر و شکوفا تر میکند.

آوانگارد آوانگارد آوانگارد

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
1+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

بخوانیم  Emily Cobb
  • avatar

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *